4/4/24
Ukliďme Česko na kolínském sídlišti.
9/29/13
Zpravodajství: televize - video
Žáci ze ZŠ a MŠ Bečváry už nebudou muset chodit do školy v teplých svetrech. Stará akumulační kamna nahradilo nové ústřední plynové vytápění se snadnou regulací. Plynofikace školy vyšla na 770 tisíc korun, 80 procent nákladů hradil Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova. Dotace proběhla na základě vyhlášení výzvy místní akční skupiny Podlipansko. Náklady na vytápění činily v loňském roce 300 tisíc korun. Podle předběžných odhadů by zimní sezona s novým topením měla vyjít minimálně o 17 procent levněji.
9/25/13
Díky Dnům evropského dědictví bylo lidem umožněno nahlédnout do kolínských památek, které jsou většinou veřejnosti uzavřeny. V kolínské synagoze se již od roku 1955 bohoslužby neslouží. Její součástí je i cenná barokní schránka na svitek tóry. Její stáří se odhaduje na 315 let. K jedné z nejstarších památek svého druhu v Čechách patří také starý židovský hřbitov. Na jeho pozemku se nachází přibližně 2600 náhrobků. Nejstarší čitelné náhrobky pochází z roku 1492.
9/21/13
Slavný mim Jean Gaspard Deburau se stal pro organizátory inspirátorem kolínského divadelního festivalu Gasparáda. K vidění byla řada vystoupení na pomezí cirkusových a kejklířských čísel, akrobacie, žonglérství apod. Akci si užívaly především děti, pro které byl připraven pestrý program. Kromě kejklířů, akrobatů či mimů zde byla k vidění různá divadelní představení.
9/13/13
O Křišťálový pohár se minulý týden utkali na atletické stadionu v Kolíně mládežnické oddíly, kde proběhl mezinárodní závod Visegrad Match. Své síly zde změřili závodníci z Francie, Německa, Česka, Slovenska a Maďarska. Stadion s mezinárodními parametry byl v Kolíně otevřen v roce 2010. Od té doby jej ostatní národy navštívily pouze třikrát, vždy během závodu Visegrad Match. Za český tým startovaly špičky juniorské atletiky, ani to však na celkové první místo nestačilo. Vyhrál německý klub Bayerischer-Leichtathletik-Verband, česká výprava se umístila až za druhým Maďarskem.
9/10/13
Město Kolín ožilo o víkendu skutečně neobvyklým vodním sportem. Konal se zde již tradiční závod dračích lodí, který měl na programu své sedmé pokračování. Na trati se sešlo kolem 150 účastníků. Závod byl podle délky trati rozdělen do dvou kategorií, závod na dvě stě metrů a závod na jeden kilometr. Na kratší trati získal vítěz jménem Namydlený blesk putovní pohár starosty Kolína. Na delší trati byla pro vítěze určena cena Coly.
9/5/13
Červnové povodně stále zanechávají na Kolínsku následky. Ukázkovým příkladem je obec Veltruby, kde nevstřebaná podzemní voda vytápí sklepy domů. Hlavní příčinou tohoto problému je zanesená strouha, která nemá kam tok odvádět. Voda ve sklepech se v některých dnech vyšplhala až do výšky 30 centimetrů. Postižených je přibližně 20 domů. Za znečištění strouhy mohou především popadané větvě a stromy. Stav, kdy se voda držela v místních sklepech po dobu několika měsíců, se zde objevil pouze dvakrát. Stav, kdy se voda držela v místních sklepech po dobu několika měsíců, se zde objevil pouze dvakrát. Poprvé to bylo při povodních v roce 2002.